Αγώνες/Διακρίσεις

 

Στο 18 Πανελλήνιο πρωτάθλημα Wushu οι παρακάτω αθλητές εκπροσώπησαν τον Α.Σ.Κεραμεικός και πήραν τις ακόλουθες διακρίσεις:

8/9.4.2017

Taolu
Α κατηγορία
1. Μακρή Ελένη / Tai Chi 42 / 1η θέση και Tai Chi Jian 32 / 2η θέση
2. Παναγιωτοπούλου Μαρίνα / Tai Chi 24 / 2η θέση
3. Αναγνώστου Γιάννα / Tai Chi 24 / 4η θέση
4. Γαβριήλογλου Μαγδαληνή  / Tai Chi 24 / 3η θέση
5. Νόνης Αλέξης / Tai Chi 24 / 3η θέση
6. Βουραζέρης Στράτος / Tai Chi 24 / 2η θέση
7. Αθανασάτος Χρήστος / Eagle Claw Quan / 14η θέση και Eagle Claw Jian / 7η θέση
8. Στρογγύλη Άρτεμις / Eagle Claw Quan / 2η θέση / Eagle Claw Gun 4η θέση / Eagle Claw Dao / 3η θέση

Β κατηγορία
9.  Κωνσταντινόπουλος Δανιήλ - εώς 10 ετών - παμπαίδων 1 / Eagle Claw Quan / 4η θέση / Eagle Claw Gun / 6η θέση
10.Τσάπαλη Χριστίνα - εώς 10 ετών - παγκορασίδων 1 / Eagle Claw Quan / 4η θέση / Eagle Claw Gun / 3η θέση
11. Γουναρόπουλος Αντώνης - εώς 10 ετών - παμπαίδων 1 / Eagle Claw Quan / 8η θέση / Eagle Claw Gun / 4η θέση
12. Κούβελα Κυβέλη - εώς 10 ετών - παγκορασίδων 1 / Eagle Claw Quan / 1η θέση / Eagle Claw Gun / 1η θέση
13. Τσάπαλη Κατερίνα - 10-13 ετών - παγκορασίδων 2 / Eagle Claw Quan / 13η θέση / Eagle Claw Gun / 2η θέση
14. Τριανταφύλου Δημήτρης - 13-15 ετών - παίδων / Eagle Claw Quan / 11η θέση / Eagle Claw Gun / 6η θέση

Γ κατηγορία
15. Καλογήρου Αναστασία / Eagle Claw Quan / 6η θέση
16. Δημητρός Γιάννης / Eagle Claw Quan / 7η θέση

Sanda
17. Κάβουρας Βαγγέλης - 80 kg / 3η θέση
18. Αδαμόπουλος Δημήτρης -70kg / 3η θέση

 

--------------------------------------------------------

 

EUROPEAN INTERNATIONAL SHUAI JIAO TOURNAMENT 2016!

3/4/5.6.2016

Οι χώρες που συμμετείχαν ήταν:
1.Αμερική, 2.Βοσνία - Ερζεγοβίνη, 3.Γαλλία, 4.Γερμανία, 5.Ελλάδα, 6.Ισπανία, 7.Ισραήλ, 8.Ιταλία, 9.Κίνα, 10.Μ.Βρετανία, 11.Πολωνία, 12.Ρωσία και 13.Ταΐβάν.

Η Εθνική ομάδα κατέλαβε την 6η θέση.
Τον Α.Σ.Κεραμεικός εκπροσώπησαν οι παρακάτω αθλητές αθλητές και πήραν τις ακόλουθες διακρίσεις:
1. Ιωάννα Τουμπακάρη -56kg / 1η θέση και χρυσό μετάλλιο
2. Βρεττού Ιωάννα -65kg / 2η θέση(μόνο δύο αθλήτριες σε αυτή την κατηγορία)
3. Κάβουρας Βαγγέλης -82kg / 5η θέση
4. Αδαμόπουλος Δημήτρης -72kg / 5η θέση

 

--------------------------------------------------------------------

 

Στο 17 Πανελλήνιο πρωτάθλημα Wushu οι παρακάτω αθλητές εκπροσώπησαν τον Α.Σ.Κεραμεικός και πήραν τις ακόλουθες διακρίσεις: 

16/17.4.2016

Taolu
Α κατηγορία
1. Μακρή Ελένη / Xing Yi Quan/ 1η θέση και Xing Yi Jian/ 2η θέση
2. Πλαίνη Χριστίνα / Xing Yi Quan / 2η θέση και Xing Yi Jian 4η θέση

Β κατηγορία
1. Αθανσάτος Χρήστος / Eagle Claw Quan / 4η θέση και Eagle Claw Jian / 1η θέση
2. Στρογγύλη Άρτεμις / Eagle Claw Quan / 1η θέση και Eagle Claw Gun / 1η θέση

Γ κατηγορία
1. Αρχοντάκη Κατερίνα / Βόρει Γροθιά / 1η θέση
2. Χαριτάκη Μυρτώ / Βόρει Γροθιά / 2η θέση
3. Μέντης Όθωνας / Βόρει Γροθιά / 3η θέση

Sanda
1.Τουμπακάρη Ιωάννα -56kg / 2η θέση
2.Κάβουρας Βαγγέλης - 80 kg / 2η θέση

Pro Am Sanda
1. Αδαμόπουλος Δημήτρης -70kg / 2η θέση

 

 

-----------------------------------------------------------

 

International Chinese Shuai Jiao Championship
22-25.5.2015
Το 3ο Διεθνές Πρωτάθλημα Κινέζικης Πάλης Shuai Jiao διεξήχθει στην πόλη Wenzhou της Κίνας από τις 20 εώς τις 26 Μαϊου. Αποτέλεσε τη κορυφαία διοργάνωση για το 2015 και τελούσε υπό την αιγίδα της Κινέζικης Ομοσπονδίας Πάλης και Άρσης Βαρών, της Κινέζικης Ομοσπονδίας Shuai Jiao, της Διεθνής Ομοσπονδίας Shuai Jiao καθώς και της τοπικής κυβέρνησης της πόλης της Wenzhou.Συνολικά είκοσι ομάδες από δεκαεπτά χώρες και συνολικά τριακόσιοι αθλητές έλαβαν μέρος.
Την Ελληνική ομάδα αποτελούσαν ο αρχηγός αποστολής και επικεφαλής προπονητής Δούκας Δημήτρης, ο προπονητής Διβάνης Γιώργος και οι αθλητές Τουμπακάρη Ιωάννα, Κάβουρας Βαγγέλης και Παπανδρέου Βασίλης. Παίζοντας ενάντια σε πολύ δυνατούς αντιπάλους και σε κατηγορίες με πάνω από 15 αθλητές, οι αθλητές μας κατάφεραν τελικά περάσουν τη φάση knock-out, να πλασαριστούν στην οκτάδα και να παίξουν αγώνες κατάταξης. Στα -82kg ο Κάβουρας Βαγγέλης κατέκτησε την 7η θέση,
στα -90kg ο Παπανδρέου Βασίλης κατέκτησε την 6η θέση,
ένω η Τουμπακάρη Ιωάννα κατέκτησε την 5η θέση στην κατηγορία των -56kg αντιμετωπίζοντας στον πρώτο γύρο την θρυλική αθλήτρια Solongo η οποία είναι Εθνική Πρωταθλήτρια Πάλης της Μογγολίας, έχει κερδίσει δύο φορές χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Judo και είναι Εκπαιδεύτρια της Εθνικής Ακαδημίας της Αστυνομίας!
Παράλληλα με το πρωτάθλημα διεξήχθησαν και η ετήσια Σχολή για Διεθνείς Κριτές στο Shuai Jiao. Καθώς φέτος συνέπεσε με το πρωτάθλημα απέκτησε ιδιαίτερη αίγλη, συμμετείχαν αρκετοί προπονητές από όλες τις επαρχίες της Κίνας και υπεύθυνοι ορίστηκαν οι διάσημοι δάσκαλοι Wang Yang Hui από τη Hebei και Xu Gang από το Πεκίνο. Επικεφαλής των κριτών ήταν ο Ma Jian Guo.
Από τη χώρα μας συμμετείχε ο προπονητής Διβάνης Γιώργος ο οποίος και έλαβε την σχετική πιστοποίηση ύστερα από αρκετά απαιτητικές εξετάσεις.

-------------------------------------------------------------

2nd Balkan WUSHU Championship
24-25-26.4.2015

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και κριτές της 'Εσωτερικής μας Οικογένειας" για την συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους, καθώς και σε όσους βοήθησαν για την διεξαγωγή αυτού του δύσκολου πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στον πρόεδρο της ομοσπονδίας Λάμπρο Σταμούλη και στον υπεύθυνο της διοργάνωσης Ιωάννη Λεονταρή, αλλά και σε όλους όσους εργάστηκαν σκληρά για να γίνει πραγματικότητα αυτή η διοργάνωση.

-------------------------------------------------------

16ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας
21-22.3.2015

Αποτελέσματα αγώνων 16ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος:
Α' κατηγορία
1.Παπαδημητρόπουλος Πάνος / 2ος στη γροθιά με 9,58 / 2ος στα υπόλοιπα όπλα με 8,83
2.Πλαΐνη Χριστίνα / 1η στη γροθιά με 9,43 / 2η στη λόγχη με 8,90
3.Μακρή Ελένη / 1η στο Τάιτζι 24 με 9,42 / 1η στο ξίφος Ταιτζι 32 με 9,41

Β' κατηγορία
1. Ξύδη Φωτεινή / 1η στη Β.Γροθιά με 8,14
2. Αδαμόπουλος Δημήτρης / 3ος στη Β. Γροθιά με 8,02

Γ' κατηγορία
οι Τιτάνες
1. Ηλιόπουλος Χρήστος 2ος στη Β.Γροθιά με 6,84
2. Κωστάκης Μάριος 4ος με 6,77
και τα μικρά μας
1. Λεοντάρης Ηλίας(γροθιά παίδων -15 ετών) 4ος με 6,69
2.Καραμάνος Αναστάσιος(Παμπαίδων εως 13 ετών) 3ος με 6,85
3.Τριανταφύλλου Δημήτρης 12ος με 6,57
4. Λεοντάρης Αντώνης 10ος με 6,64
5. Κωσταντινόπουλος Δανιήλ( έως 10 ετών) 4ος με 6,85
6. Κούβελα Κυβέλη 12η με 6,64

Στο Σάντα
1.Κάβουρας Ευάγγελος 3η θέση
2.Αγιάζι Άρμπερ αποχώρηση λόγω τραυματισμού στον πρώτο αγώνα
3.Τουμακάρη Ιωάννα 2η θέση
Μετάλλια συνολικά για τον Α.Σ.Κεραμεικός:
4 χρυσά
4 αργυρά
3 χάλκινα

------------------------------------------------------

Παγκόσμιο πρωτάθλημα Shuai Jiao-Κινέζικης πάλης.
17-18.5.2014

Το Σαββατοκύριακο 17-18 Μαΐου διοργανώθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση Shuai Jiao (ESJU) το “2014 Europe-Rome World Shuai Jiao Tournament” με την συμμετοχή συνολικά 21 εθνικών ομάδων.
Η Ελληνική Ένωση Shuai Jiao εκπροσωπήθηκε από τους αθλητές: Ιωάννα Τουμπακάρη στα -56 κιλά (Α.Σ. Κεραμεικός), Ανδρέα Τζιμόπουλο στα -75 κιλά (Γ.Σ. Μαχητικών Τεχνών Ιλισίων) και Ευάγγελο Κάβουρα στα -82 κιλά (Α.Σ. Κεραμεικός).
ΗΙωάννα Τουμπακάρη κατάκτησε το αργυρό μετάλιο, επιτυγχάνοντας δυο συντριπτικές νίκες (10-0) απέναντι σε Αμερικανίδες αθλήτριες.
Ο Βαγγέλης Κάβουρας έπαιξε τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη, αποκομίζοντας όμως πολύτιμες εμπειρίες και άμεση κατανόηση για την προσπάθεια που χρειάζεται να καταβάλει κάποιος για να φτάσει σε υψηλό επίπεδο.

-------------------------------------------------------

15ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας
5-6.4.2014

Το Σάββατο και την Κυριακή 5 και 6 Απριλίου 2014 έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του Μίλωνα το 15ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γ.Κ.Φ, Α, Β και Γ κατηγορίας.
Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμμετείχε με 11 αθλητές-ριες σε 16 κατηγορίες.
Σε τέσσερις κατηγορίες πήρε την 1η θέση σε τέσσερις την 2η και σε μία την 3η, κατακτώντας συνολικά, 4 χρυσά, 4 αργυρά και 1 χάλκινο μετάλλιο.

Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:

Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Παμπαίδων - παίδων
1.Λεοντάρης Αντώνης, Β.Γροθιά 13ος/21 (7,43)
2.Καραμάνος Αναστάσιος, Β.Γροθιά 4ος/16 (7,32)
3.Λεοντάρης Ηλίας, Β.Γροθιά 1ος/6 (7,77)
Γυναικών
4.Ταυλοπούλου Μαριάννα, Β.Γροθιά 4η/10 (7,72)
---
Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ανδρών - Γυναικών,
5.Τελεγιωρίδη Σοφία, Β.Γροθιά, 4η/10 (8,62), κοντά όπλα, 2η/5 (8,63)
6.Αθανασάτος Χρήστος, Β.Γροθιά 8ος/12 (8,42), Μακρυά όπλα 6ος/9 (8,42)
---
Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Ανδρών - Γυναικών
7.Πλαΐνη Χριστίνα, Β.Γροθιά 1η/9 (9,28), Μακρυά όπλα 4η/6 (9,06)
8.Αγιάζι Άρμπερ, Β.Γροθιά 3ος/11 (9,07)
9.Παπαδημητρόπουλος Πάνος , Β.Γροθιά 1ος/11 (9,20), Υπόλοιπα Όπλα 1ος/7 (9,18)
10.Μακρή Ελένη Ταιτσι 24, 2η/6 (8,98), Ταιτσι ξίφος, 2η/4 (8,98)

-----------------
ΣΑΝΤΑ
----------------
11.Τουμπακάρη Ιωάννα, 2η ( 1-2)

----------------------------------------

14ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας
27-28.4.2013

Αποτελέσματα αγώνων 14ου Πανελλήνιου πρωταθλήματος:
Α' κατηγορία

1.Αγιάζι Άρμπερ
2.Παπαδημητρόπουλος Πάνος
3.Κάβουρας Βαγγέλης
4.Μπουραντάς Χρήστος
5.Μακρή Ελένη
6.Πλαίνη Χριστίνα
7.Παυλίτινα Ελένη
8.Αδαμόπουλος Δημήτρης
9.Ζευγώλη Μυρτώ
10.Παπαγεωργίου Έλλη
11.Αδαμόπουλος Γιώργος
12.Παναγιωτίδου Μαρία
13.Παπαδάκη Χριστίνα Γ
14.Τελεγιωρίδη Σοφία Γ
15.
16.Τουμπακάρη Ιωάννα Sanda -56 Kg

----------------------------------------

 13ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας

----------------------------------------

12ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας
9-10.4.2011

Το Σάββατο και την Κυριακή 9 και 10 Απριλίου 2011 έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Ρέντη το 12ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α, Β και Γ κατηγορίας.
Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμμετείχε με 15 αθλητές-ριες σε 17 κατηγορίες.
Σε επτά κατηγορίες πήρε την 1η θέση σε επτά την 2η και σε επτά την 3η, κατακτώντας συνολικά, 7 χρυσά, 7 αργυρά και 7 χάλκινα μετάλλια.

Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:

Κατηγορία Α
1.Διβάνης Γιώργος, Ξίφος Σινγκ Γι 1 θέση, Εσωτερική γροθιά 2 θέση
2.Παπαδημητρόπουλος Πάνος Α κατηγορία Ανδρών, 1 θέση σε 3 κατηγορίες: Βόρεια γροθιά, Κοντά Όπλα, Υπόλοιπα Όπλα
3.Παραουλάκης Νίκος Α κατηγορία Ανδρών, Βόρεια γροθιά 3 θέση
4.Τουμπακαρη Ιωάννα Α κατηγορία Γυναικών, Βόρεια γροθιά 2η θέση, Κοντά όπλα 1η θέση, υπόλοιπα όπλα 2 θέση
5.Πλαϊνη Χριστίνα Α κατηγορία Γυναικών 2 θέση Μακριά Όπλα
6.Αννα Γρίμμα Α κατηγορία Γυναικών, Βόρεια γροθιά 3 θέση

Κατηγορία Β
1.Γκοργκόλη Αγγελική Β κατηγορία γυναικών, Βόρεια γροθιά 1η θέση, Υπόλοιπα όπλα 2 θέση
2.Αρμπερ Αγιαζι Β κατηγορία ανδρών, Βόρεια γροθιά 3 θέση, Μακριά Όπλα, Υπόλοιπα Όπλα 1η θέση
3.Ντορελ Χότζα Β κατηγορία ανδρών, Βόρεια γροθιά

Κατηγορία Γ
1.Γρίμμα Σάντρα Γ κατηγορία γυναικών Βόρεια γροθιά 1η θέση
2.Ζευγόλη Μυρτώ Γ κατηγορία γυναικών Βόρεια γροθιά 3η θέση
3.Τσακίρης Δημήτρης Γ κατηγορία ανδρών Βόρεια γροθιά 3η θέση
4.Παπαφωτίου Λεωνίδας Γ κατηγορία ανδρών

Κατηγορία Α εφήβων
1.Χότζα Ρομάριο 3η θέση Βόρεια γροθιά παίδων

Κατηγορία Πανπαίδων1 Β (7-10 ετών)
Πολύζος Ιωάννης, 2η θέση Βόρεια γροθιά και 2η θέση Μακριά όπλα

-----------------------------------------

11ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας
8-9.5.2010

Το Σάββατο και την Κυριακή 8 και 9 Μαίου 2009 έγινε στο κλειστό γυμναστήριο "Μάρκος Παπαδάκης" στο Χαλάνδρι το 11ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α, Β και Γ κατηγορίας.
Ο Α.Σ.Κεραμεικος συμμετείχε με 17 αθλητές-ριες σε 14 κατηγορίες.
Σε επτά κατηγορίες πήρε την 1η θέση σε έξι την 2η και σε δύο την 3η, κατακτώντας συνολικά, 7 χρυσά, 6 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλια.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:

Κατηγορία Α
1.Διβάνης Γιώργος(2η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών, 1η θέση κοντά όπλα ανδρών, 1 θέση στην εσωτερική γροθιά).
2.Παπαδημητρόπουλος Πάνος(1η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών, 1η θέση υπόλοιπα όπλα ανδρών)
3.Παραουλάκης Νίκος(6η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών,4η θέση μακρυά όπλα ανδρών)
4.Τουμπακάρη Ιωάννα(1η θέση κοντά όπλα γυναικών, 2η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών, 2η θέση υπόλοιπα όπλα γυναικών).
5.Πλαίνη Χριστίνα(3 θέση μακρυά όπλα γυναικών)
6.Μακρή Ελένη(8η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών, 6η θέση μακρυά όπλα γυναικών)
7.Γρίμμα Άννα(4η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,5η θέση μακρυά όπλα γυναικών).

Κατηγορία Β
1.Παυλίτινα Ελένη(1η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών, 2η θέση μακρυά όπλα γυναικών)
2.Συριοπούλου Χριστίνα(2η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,).
3.Τριανταφυλλίδου Άλκηστη(2η θέση υπόλοιπα όπλα γυναικών).
4.Ρέντζου Μαριάννα(4η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών).
5.Αγιάζι Άρμπερ(5η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών)
6.Τσαφούλιας Θοδωρής(9η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών)

Κατηγορία Γ
1.Παπαγεωργίου Έλλη(3η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών).
2.Χότζα Ντορέλ(1η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών)
3.Κοτζάογλου Γιάννης(9η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών) Κατηγορία Α παμπαίδων 2 (10-13 ετών)
1.Χότζα Ρομάριο(4η θέση Βόρεια γροθιά παίδων - παμπαίδων, 4η θέση κοντά όπλα παμπαίδων 2

-----------------------------------------

7ο διεθνές πρωτάθλημα Qingdao, Κίνα
14-16.8.2009

Στις 14,15 και 16 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε στην πόλη Qingdao το 7ο Διεθνές πρωτάθλημα παραδοσιακού Κουνγκ Φου. Το διεθνές αυτό πρωτάθλημα γίνεται κάθε δύο χρόνια με συμμετοχή αθλητών από όλο τον κόσμο και αποτελεί ένα σημαντικό γεγονός για όσους ασχολούνται με τις κινέζικες πολεμικές τέχνες αφού η περιοχή της Σαντόνγκ ήταν και είναι η πιο διάσημη από τις επαρχίες του βορρά για τις Κινέζικες πολεμικές τέχνες .Ο σύλλογος μας συμμετείχε με τον εκπαιδευτή του συλλόγου Δημήτρη Δούκα και τους μαθητές Παπαχρήστο Χρήστο και Διβάνη Γιώργο, εκπροσωπώντας παράλληλα την Ελληνική Ομοσπονδία Γουσου - Κουνγ Φου, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ. της.

Η ομάδα του Α.Σ.Κεραμεικός διακρίθηκε, καταλαμβάνοντας τις εξείς θέσεις:
Δημήτρης Δούκας: 1η θέση στη γροθιά (κατηγορία E),
Παπαχρήστος Χρήστος: 1η θέση στο σπαθί και μία 2η θέση στη γροθιά (κατηγορία D),
Διβάνης Γιώργος: 1η θέση στη γροθιά (κατηγορία D), και μία 2η στη λόγχη.

-----------------------------------------

10ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας
4-5.4.2009

Το Σάββατο και την Κυριακή 4 και 5 Απριλίου 2009 έγινε στο κλειστό γυμναστήριο "Ανδρέας Παπανδρέου" στο Περιστέρι
το 10ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α,Β και Γ κατηγορίας.
Ο Α.Σ.Κεραμεικος συμμετείχε με 16 αθλητές-ριες σε 14 κατηγορίες.
Σε οκτώ κατηγορίες πήρε την 1η θέση σε πέντε την 2η και σε τέσσερις την 3η, κατακτώντας συνολικά,
8 χρυσά, 5 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλια.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:

Κατηγορία Α
1.Παπαχρήστος Χρήστος(1η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών,1η θέση κοντά όπλα ανδρών).
2.Διβάνης Γιώργος(1η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών-ισοβαθμία με τον Παπαχρήστο Χ.-2η θέση στο Ται τσι).
3.Παπαδημητρόπουλος Πάνος(4η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών,5η θέση υπόλοιπα όπλα ανδρών).
4.Τουμπακάρη Ιωάννα(1η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,2η θέση υπόλοιπα όπλα γυναικών).
5.Μακρή Ελένη(3η θέση Βόρεια γροθιά Γυναικών)

Κατηγορία Β
1.Γρίμμα Άννα(1η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,1η θέση υπόλοιπα όπλα γυναικών).
2.Ζαμπετάκη Σωτηρία(2η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,2η θέση υπόλοιπα όπλα γυναικών).
3.Τριανταφυλλίδου Άλκηστη(3η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών).
4.Παραουλάκης Νίκος(2η θέση υπόλοιπα όπλα Άνδρών).
5.Τσούπας Γιάννης

Κατηγορία Γ
1.Μαριάννα Ρέντζου(1η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών).
2.Συριοπούλου Χριστίνα(3η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών).
3.Νικολαίδου Σοφία(4η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών).
4.Μπουραντάς Χρήστος
5.Αθανασάτος Χρήστος Κατηγορία Α παμπαίδων 2 (10-13 ετών)
1.Χότζα Ρομάριο(2η θέση Βόρεια γροθιά παμπαίδων 2,1η θέση κοντά όπλα παμπαίδων 2).

-----------------------------------------

3ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παραδοσιακού Wushu /Shiyan City, Hubei Province, Κίνα.
30.10-2.11.2008

Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμετείχε με 4 αθλητές/ριες - Παπαχρήστος Χρήστος, Διβάνης Γιώργος, Σαλωμίδου Αγγελική και Κουγιά Σοφία - στην Εθνική ομάδα που εκπροσώπησε την χώρα μας στο 3ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα παραδοσιακού Γουσού στο Σι Γιάν της επαρχίας Χομπέϊ στην Κίνα.
Στο πρωτάθλημα εκπροσωπήθηκαν άλλες 66 χώρες με 2.000 αθλητές και αθλήτριες.
Τα αποτελέσματα των αγώνων για τους αθλητές του συλλόγου είναι:
1.Παπαχρήστος Χ. 3η θέση στο σπαθί και 6η στη γροθιά.
2.Διβάνης Γ. 1η θέση στη λόγχη και 7η στη γροθιά.
3.Κουγιά Σ. 3η θέση στο σπαθί και 8η στη γροθιά.
4.Σαλωμίδου Α. 5η θέση στο σπαθί και 6η στη γροθιά.
Ο εκπαιδευτής του συλλόγου Δούκας Δημήτρης συνόδευσε την αποστολή ως προπονητής της Εθνικής ομάδας

-----------------------------------------

9ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Α κατηγορίας
12-13.4.2008

Το Σάββατο και την Κυριακή 12 και 13 Απριλίου 2008 έγινε στο Δημοτικό στάδιο Ναυπλίου το 9ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ,
Α κατηγορίας.Ο Α.Σ.Κεραμεικος συμμετείχε με 5 αθλητές σε 7 κατηγορίες.Σε τέσσερις κατηγορίες πήρε την 1η θέση σε δύο την 2η και σε τρείς
την 3η, κατακτώντας συνολικά, 4 χρυσά,1 αργυρό και 3 χάλκινα μετάλια.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:
1.Παπαχρήστος Χρήστος(1η θέση Βόρεια γροθιά ανδρών,1η θέση κοντά όπλα ανδρών)
2.Διβάνης Γιώργος(3η θέση μακρυά όπλα ανδρών)
3.Σαλωμίδου Άντελα(1η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,2η θέση κοντά όπλα γυναικών)
4.Κουγιά Σοφία(1η θέση κοντά όπλα γυναικών,3η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών)
5.Τουμπακάρη Ιωάννα(2η θέση Βόρεια γροθιά γυναικών,3η θέση υπόλοιπα όπλα γυναικών).

-----------------------------------------

9ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ, Β & Γ κατηγορίας
6.4.2008

Την Κυριακή 6 Απριλίου 2008 στο Πολυδύναμο Αθλητικό Κέντρο ¨ΜΑΖΑΡΑΚΗ" έγινε το 9ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γσ.Κ.Φ,
Β & Γ κατηγορίας.Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμμετείχε με 13 αθλητές σε 7 κατηγορίες.Σε τρείς κατηγορίες πήρε την 1η θέση σε τρείς την 2η και σε
δύο την 3η, κατακτώντας συνολικά, 3 χρυσά,3 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλια.Ο Παπαχρήστος Χρήστος εκτέλεσε χρέη επικαφαλής κριτή ενώ οι Κουγιά Σοφία και Διβάνης Γιώργος ήταν κριτές.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:
1.Ζαμπετάκη Σωτηρία(4η θέση Βόρεια γροθιά Γυναικών Β επίπεδο)
2.Καχραμάνογλου Μαρία(5η θέση Βόρεια γροθιά Γυναικών Γ επίπεδο)
3.Μακρή Ελένη(1η θέση Βόρεια γροθιά Γυναικών Β επίπεδο-1η θέση υπόλοιπα όπλα Γυναικών Β επίπεδο)
4.Νόνης Αλέξιος
5.Νταγιαντάς Γιώργος(4η θέση Βόρεια γροθιά Ανδρών Γ επίπεδο)
6.Παναγιωτοπούλου Μαρίνα
7.Παπαδημητρόπουλος Πάνος(2η θέση Βόρεια γροθιά Ανδρών Β επίπεδο)
8.Παραουλάκης Νίκος(4η θέση Βόρεια γροθιά Ανδρών Β επίπεδο)
9.Παυλίτινα Ελένη(3η θέση υπόλοιπα όπλα Γυναικών Β επίπεδο)
10.Τριανταφυλλίδου Αλκηστη(3η θέση Βόρεια γροθιά Γυναικών Γ επίπεδο)
11.Τσιμπίδου Αθηνά(2η θέση Βόρεια γροθιά Γυναικών Γ επίπεδο)
12.Τσούπας Γιάννης
13.Χότζα Ρομάριο(1η θέση Βόρεια γροθιά παίδων Β επίπεδο--2η θέση υπόλοιπα όπλα παίδων Β επίπεδο

-----------------------------------------

8ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ε.Ο.Γ.Κ.Φ.
4-5.5.2007

Στις 4 και 5 -5--07 έγινε το 8ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα WU SHU , Α, Β, και Γ κατηγορίας (προχωρημένοι,μεσαίοι,αρχάριοι) στο κλειστό γήπεδο Περιστερίου.
Στο 8ο Πανελληνίο Πρωταθλήμα που έγινε στο Περιστέρι ο σύλλογός μας συμμετείχε με 14 αθλητές σε 12 κατηγορίες.
Σε επτά απο αυτές πήρε την 1η, σε τέσσερις την 2η και σε δύο την 3η θέση.
Οι αθλητές που συμμετείχαν ήταν:
1.Χότζα Ρομάριο ( 1η θέση Βόρεια Γροθιά έως 10 ετών, 3η Μακρυά όπλα)
Ενήλικες:
2.Παπαδημητρόπουλος Πάνος(1η θέση Βόρεια Γροθιά Γ επίπεδο)
3.Νταγιαντάς Γιώργος (4η θέση Βόρεια Γροθιά Γ επίπεδο)
4.Τσούπας Γιάννης (5η θέση Βόρεια Γροθιά Γ επίπεδο)
5.Βασιλείου Γιώργος (8η θέση Βόρεια Γροθιά Γ επίπεδο)
6.Παναγιωτοπούλου Μαρίνα (1η θέση Βόρεια Γροθιά Β επίπεδο)
7.Σπάλα Βένια (2η θέση Βόρεια Γροθιά Β επίπεδο)
8.Γκοργκόλη Αγγελική (4η θέση Βόρεια Γροθιά Β επίπεδο)
9.Παυλίτινα Ελένη (2η θέση υπόλοιπα όπλα Β επίπεδο)
10.Κουγιά Σοφία (1η θέση Βόρεια Γροθιά Α επίπεδο)
11.Τουμπακάρη Ιωάννα (2η θέση Βόρεια Γροθιά Α επίπεδο,2η θέση υπόλοιπα όπλα επίπεδο Α)
12.Λάγγη Ζωή (4η θέση Βόρεια Γροθιά Α επίπεδο,3η θέση μακρυά όπλα Α επίπεδο)
13.Παπαχρήστος Χρήστος (4η θέση Βόρεια Γροθιά Α επίπεδο,1η θέση κοντά όπλα Α επίπεδο)
14.Διβάνης Γιώργος (1η θέση Βόρεια Γροθιά Α επίπεδο,1η θέση Ται Τσι Τσουάν 24 κινήσεων,1η θέση μακρυά όπλα Α επίπεδο 

-----------------------------------------

Διεθνές τουρνουά παραδοσιακού Γουσού Κατάνια, Σικελία
29-31.4.2007

Ο Α.Σ.Κερραμεικός εκπροσώπησε την Ελληνική Ομοσπονδία Γουσού Κουνγκ Φου (Ε.Ο.Γ.Κ.Φ.) στο διεθνές τουρνουά παραδοσιακού Γουσού στην Κατάνια της Σικελίας.
Ο Α.Σ.Κ. κατέκτησε συνολικά 7 μετάλλια εκ των οποίων 4 χρυσά και 3 χάλκινα. Την ομάδα συνόδευε ως προπονητής και αρχηγός αποστολής ο κ. Δημήτρης Δούκας.
Αγωνίστηκαν οι αθλητές:
Χρήστος Παπαχρήστος(3η θέση κοντά όπλα)
Γιώργος Διβάνης,(3η θέση κοντά όπλα,3η θέση γροθιά)
Σοφία Κουγιά(1η θέση κοντά όπλα,1η θέση σε όλες τις κατηγορίες και ηλικίες γυναικών στα κοντά όπλα)
Ζωή Λάγγη(1η θέση γροθιά και 1η θέση σε όλες τις κατηγορίες και ηλικίες γυναικών στη γροθιά)
Επίσης κατά την τελετή έναρξης των αγώνων οι Χ.Παπαχρήστος και Σ.Κουγιά έκαναν επίδειξη τεχνικών Chi Na από το "νύχι του αετού 

-----------------------------------------

2ο παγκόσμιο πρωτάθλημα παραδοσιακού Wushu / Zhengzhou, Κίνα, 15-19.10.2006
15-19.10.2006

Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμετείχε με 3 αθλητές-Δούκας Δημήτρης,Παπαχρήστος Χρήστος,Διβάνης Γιώργος- στην Εθνική ομάδα που εκπροσώπησε την χώρα μας στο 2ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα παραδοσιακού Γουσού στην Κίνα.
Στο πρωτάθλημα πήραν μέρος 60 χώρες και 1200 αθλητές.
Ο Δούκας Δ. πήρε μέρος σε 3 κατηγορίες και κατέκτησε μία 1η (σπαθί) μία 2η (προσχεδιασμένη μάχη) και μία 4η θέση (μεγάλη σπάθα).
Ο Παπαχρήστος Χ. πήρε μέρος σε 3 κατηγορίες και κατέκτησε μία 1η(λόγχη) μία 2η(προσχεδιασμένη μάχη) και μια 2η στη γροθιά.
Ο Διβάνης Γ. πήρε μέρος σε 2 κατηγορίες και κατάκτησε μία 6η(γροθιά) και μία 7η(ξίφος).

----------------------------------------

6ο διεθνές τουρνουά Qingdao, Κίνα
18-21.8.2006

Στις 18-21 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε στην πόλη Qingdao το 6ο Διεθνές Τουρνουά Κινεζικών Παραδοσιακών Πολεμικών Τεχνών. Το διεθνές αυτό τουρνουά γίνεται κάθε δύο χρόνια με συμμετοχή αθλητών από όλο τον κόσμο και αποτελεί ένα σημαντικό γεγονός για όσους ασχολούνται με τις κινέζικες πολεμικές τέχνες.Ύστερα από προσωπική πρόσκληση της Δασκάλας Lily Lau ο σύλλογος μας συμμετείχε με τον εκπαιδευτή του συλλόγου Δημήτρη Δούκα και τους μαθητές Παπαχρήστο Χρήστο και Διβάνη Γιώργο, εκπροσωπώντας παράλληλα και επίσημα την Ελληνική Ομοσπονδία Γουσου - Κουνγ Φου, σύμφωνα με απόφαση του Δ.Σ. της.
Η ομάδα του Α.Σ.Κεραμεικός διακρίθηκε, καταλαμβάνοντας τις εξείς θέσεις: ο Δημήτρης Δούκας δύο 1ες θέσεις, ο Χρήστος Παπαχρήστος δύο 1ες και μία 2η θέση, και ο Γιώργος Διβάνης μία 1η και μία 3η.

-----------------------------------------

7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Wu shu Α κατηγορίας
14-15.5.2006

Στις 14 και 15.5.2006 έγινε στο γήπεδο του Περιστερίου το 7ο πανελλήνιο πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γ.Κ.Φ
Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμετείχε με 4 αθλητές και κατέκτησε 6 χρυσά,3 αργυρά και 2 χάλκινα μετάλια.

1.Παπαχρήστος Χρήστος( 1η θέση στη Βόρεια ροθιά,1η στη λόγχη,1η στα υπόλοιπα όπλα)
2.Διβάνης Γιώργος(2η θέση στη Βόρεια γροθιά,3η σςτα κοντά όπλα,4η στα μακρυά όπλα)
3.Σαλωμίδου Άντζελα(1η θέση στα κοντά όπλα,2η στη Βόρεια γροθιά,2η στα μακρυά όπλα)
4.Κουγιά Σοφία(1η θέση στη Βόρεια γροθιά,3η στα μακρυά όπλα,4η στα κοντά όπλα)

Ο Α.Σ.Κεραμεικός κατέλαβε επίσης την 1η θέση στο ομαδικό γροθιάς.

-----------------------------------------

7ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Wu shu Β και Γ κατρηγορίας / κλειστό γυμναστήριο Ιλισίων
16.4.2006

Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμετείχε με 17 αθλητές και πήρε 5 χρυσά,4 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλιο.
1.Ρομάριο Χότζα (1η θέση γροθιά παίδων 7-10)
2.Φωτοπούλου Λίλη
3.Παναγιωτοπούλου Μαρίνα (1η θέση γροθιά Γ επίπεδο)
4.Μακρή Ελένη
5.Γκοργκόλη Αγγελική(2η θέση γροθιά Γ επίπεδο)
6.Σταμούλη Ελένη
7.Βασιλειάδης Γιώργος
8.Παραουλάκης Νίκος
9.Ρούσσος Λεωνίδας(2η θέση γροθιά Γ επίπεδο)
10.ΠλαΪνη Χριστίνα
11.Τουμπακάρη Ιωάννα(1η θέση γροθιά Β επίπεδο,1η θέση υπόλοιπα όπλα Β επίπεδο)
12.Παυλίτινα Ελένη(3η θέση γροθιά Β επίπεδο)
13.Σπάλα Βένια(2η θέση μακρυά όπλα Β επίπεδο)
14.Γαρδούνης Κώστας
15.Μαλεκάκης Γιώργος(1η θέση γροθιά Β επίπεδο)
16.Αρβανίτης Χάρης(2η θέση γροθιά Β επίπεδο)
17.Αστράκης Γιώργος

----------------------------------------- 

6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Wu shu Α κατηγορίας
16-17.4.2005

Στις 16 και 17.4.2005 έγινε στο κλειστό γυμναστήριο ΙΚΟΝΙΟ (Τήνου & Παπανδρέου) στο Πέραμα το 6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ε.Ο.Γ.Κ.Φ.
Ο Α.Σ.Κεραμεικός πήρε μέρος με 8 αθλητές και κατέκτησε 8 χρυσά,2 αργυρά και 6 χάλκινα μετάλια.

Οι αθλητές που αγωνίσθηκαν είναι:
1)Σαλωμίδου Αντζελα (γροθιά 1η,ξίφος 3η, κοντάρι 3η θέση)
2)Κουγιά Σοφία (γροθιά 3η,ξίφος 2η,κοντάρι 4η,προσχεδιασμενη μαχη 1η θέση)
3)Λάγγη Ζωή (γροθιά 4η,κοντάρι 6η,διπλά στιλλέτα 3η θέση)
4)Παπαχρήστος Χρήστος (γροθιά 1η.λόγχη 1η,διπλά σπαθιά 1η,προσχεδιασμένη μάχη 1η θέση)
5)Μπαξεβάνης Μιχάλης (γροθιά 5η,ξίφος 2η,κοντάρι 4η θέση)
6)Διβάνης Γιώργος (γροθιά 4η,κοντάρι 3η,διπλά στιλλέτα 4η θέση)
7)Πετράκης Τάκης (γροθιά 6η. σπαθι 3η θέση)
8)Δημητρίου Γιάννης (Τάι Τσι Τσουαν 1η θέση)
Ο Α.Σ.Κεραμεικός κατέλαβε επίσης την
1η θέση στο ομαδικό γροθιάς
1η θέση στο ομαδικό όπλων και την
1η θέση στην προσχεδιασμένη μάχη

-----------------------------------------

6ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Wu shu, Β και Γ κατηγορίας
7.4.2005

Ο Α.Σ.Κεραμεικός συμετείχε στο 6ο πανελλήνιο πρωτάθλημα Wu shu Β και Γ κατηγορίας που έγινε στις 7.4.2005 στο Πέραμα.
Οι αθλητές που συμετείχαν είναι:
1.Σπάλα Βένια
2.ΠλαΪνη Χριστίνα
3.Παναγιωτοπούλου Μαρίνα
4.Τουμπακάρη Ιωάννα
5.Μακρή Ελένη
6.Βουτσινά Φρόσω
7.Παυλίτινα Ελένη
8.Μαλεκάκης Γιώργος
9.Γαρδούνης Κώστας
10.Στράντζος Θωδορής
11.Αστράκης Γιώργος
12.Παπαστάθης Ζαχαρίας

 ----------------------------------------

1ο Παγκόσμιο Φεστιβάλ παραδοσιακού Wushu / Zhengzhou, Κίνα.
21-26.10.2004

Τον Οκτώβριο του 2004 δύο αθλητές και ο εκπαιδευτής του συλλόγου πήραν μέρος, με την εθνική ομάδα,
στο 1ο Παγκόσμιο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Πολεμικών Τεχνών στην Ghengzhou της Κίνας.

Δούκας Δημήτρης(4η Θέση στη λόγχη)
Παπαχρήστος Χρήστος(6η θέση στο Dao)
Δημητρίου Γιάννης(1η θεση στο Tai ji quan

-----------------------------------------

1ο Διεθνές Μεσογειακό κύπελο Giarre/Σικελία
4-5.6.2004

Συμετείχαν 9 ομάδες Αγγλία,Ιταλία,Ολλανδία,Ιράν,Σερβία,Βοσνία,Ελλάδα και 2 ομάδες από τη Σικελία.
Ο Α.Σ.Κεραμεικός εκπροσώπησε την Ε.Ο.Γ.Κ.Φ. με 4 αθλητές και τον προπονητή Δούκα Δημήτρη.
Η ελληνική ομάδα κατέκτησε την 2η θέση με 1η την ομάδα της Σικελίας.

Συγκεκριμένα οι θέσεις ήταν οι εξής:

1.Παπαχρήστος Χρήστος,(3η θέση μακρυά όπλα,3η θέση ντούι λιάν,5η θέση nun gun )
2.Σαλωμίδου Αγγελική,(1η θέση κοντά όπλα,1η θέση υπόλοιπα όπλα,3η θέση γροθιά)
3.Τζίμα Δώρα,(1η θέση γροθιά,1η θέση μακρυά όπλα,3η θέση ντούι λιάν,1η θέση nun gun)
4.Μπαξεβάνης Μιχάλης(4η θέση κοντά όπλα)

TOP